Атипична пневмонија

опции, предизвици, поддршка

Мислења: 1
Зачленет: 04 Дек 2013, 02:09
Мислење: 04 Дек 2013, 03:08
Zdravo,
pred 3 meseci pocnav da cuvstvuvam nekoja vozbudenost vo predelot na gradite , cuvstvo kako srceto da mi bie vo predelot na gradniot kos.Otidov na internist i mi kaza deka srceto mi e super i deka nisto ne mi e.Vednas po ovoj pregled zaminav za Tajland kade bev 1 mesec.Posle 5 dena otkako stignav tamu pocnav da dobivam panicni napadi so gubenje zdiv i otidov na lekar koj mi rece deka mi e viroza i mi dade antibiotici da pijam.Koga se vrativ doma posle eden mesec po prvata nedela cuvstvuvam zamor i poteskotii pri disenjeto i kaslica i otidov kaj maticnata i mi rece deka tesko disam oti sum pusac i deka imam viroza i mi dade antibiotik da pijam.otkako go ispiv antibiotikot edna vecer mnogu me bolea gradite ja ispitav krvta i se bese vo normala.drugiot den povtorno me bolea gradite i jas resiv da odam da ja snimam plukata na rengen.Tamu mi konstatiraa pneumonija!Pocnav da pijam povtorno antibiotici a vo megu vreme pravev EKG(odlicno)Krvna slika(sedimentacija kacena mn malku)spirometrija(83%)gasni(se dobro)pulmo slajd(negativen)sputum(najdeni leukociti)bris nos,grlo(negativni)iskaslok za tuberkoloza(negativen a se ceka drugiot rezultat).Poradi bolkata vo gradite i taa vozbudenost vo gradite mi rekoa da odam na pulmo a na pulmo mi rekoa deka ova ne e pneumonija klasicna tuku atipicna i deka treba da odam na infektivno.Pocnamv dnevna bolnica so zemanje lindacin venozno.Nemoznosta da disam dobro ,umorot,treperenjeto na gradniot kos i maloto gusenje vo grloto ostanaa i site doktori mi rekoa deka sum preplasena i da pocnam da zemam diazepam i deka od tamu mi se tie treperenja i vozbuda vo gradniot kos.eve sea zemam oralni antibiotici i se nadevaat doktorite deka so ova ke zavrsime no jas povtorno ne se cuvstvuvam dobroa i mnogu malku isfrlam shlaem apiev za iskasluvanje sirup..Pospana sum,nedovorno psihicki svesna,umorna,nenaspana,poteskotii pri disenje(disam dlaboko ama nemi e dovolno kislorod) SE CUDAM:Kako e vozmozno da imam pneumonia a celo vreme krvta mi bese super,nemam temperatura i ja otkriv sosema slucajno koga otidov da ja snimam kicmaata (imam diskus hernija) samo gusenje i bolki vo grbot i voznemirenost.Neznam koja mi je dijagnozata i za sto me lecat i zasto ne pominuva! 15 dena sum na antibiotici i eden den sum OK a potoa imam treska(mi studi)omalaksana sum i bolki vo plukata i nedovolno vozduh.Neli treba da pominuva????. KOJA E MOJATA DIJAGNOZA i KAKVA E OVAAAA PNEUMOIJA(AKO NE E TOGAS STO E)I OVIE BOLKI VO GRBOT I POTESKOTIITE SO DISENJE OD KADE DOAGAAT!!!!!!!Sto mi e ?I kade da se obratam za da moze da se vosposstavi dijagnozata!!!!!!
Fala odnapred <3
Кориснички аватар
Мислења: 198
Зачленет: 20 Фев 2013, 18:05
Локација: Тетово
Мислење: 31 Дек 2013, 02:08
Здраво ,
Атипична пневмонија претставува интерстициска пневмонија која е предизвикана исто од инфективни микроорганизми , но се нарекува атипична поради фактот дека се карактеризира со симптоми различни од симптомите при класична бактериска инфекција , па поарди тоа можеш да заклучиш зошто оваа пневмонија кај тебе била случајно откриена , без многу тешки симптоми.
Најважен предизвикувач на оваа пневмонија е Микоплазма пнеумоние , додека може да биде предизвикана и од други бактерии како Хламидија пситачи , Коксиела бурнети , а најчесто е предизвикана од Хламидија пневмоние. Легионелата и некој други Грам негативни бактерии исто така клинички се манифестираат како атипични пневмониее па и се третираат како такви.
И некои респираторни вируси може да бидат причинители на атипична пневмонија , како што се респираторниот синцициски вирус , аденовируси , инфлуенца тип А , а во поретки случаи и ханта вирусите.
Овој вид на пневмонија за разлика од типичните пневмонии се разликува по повеќе фактори , како што се:
1. постепен почеток
2. ретко доведува до треска/студ , и доколку се јавува не е изразен толку како кај типичните
3. температурата е просечно субфебрилна или пак може да биде благо покачена , 38-38.5 степени
4. дава градна болка која може да биде презентирана како бодежи , но во голем број случаи таа е ретка па дури и отсутна
5. кашлицата е сува пролонгирана и тешка
6. аускултаторниот наод е дискретен со бронхитични суви и стругави хркулки
7. крвната слика покажува благо зголемување на леукоцитите кои се во граница од ~15.000/мм3
8.хемокултурата најчесто е стерилна
9. спутумот има банална полиморфна флора

За дијагноза на твојата состојба најдобро е да се обратите на клиниката за инфективни болести - Скопје кај Проф.Др.Кондова , специјалист за респираторни инфекции , која истата е и автор на книга токму посветена на овие заболувања , па доколку неможе да ти помогне незнам кој друг би можел во таа ситуација.
Се најдобро.
Др.Живорад Коцевски


Врати се на Лекување

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 0 гости